PILATES

PILATES

550 kcal yakılır
45

dakika

Seviye: Zor
Katılımcı limiti
50
Eğitmenler

PILATES Joseph Pilates’in “kontroloji” adını verdiği metodu, zihin ve beden bütünlüğü ön gören denge nefes ve haraket sistemlerinin bir sentezidir. Eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kas güçlendiren, esneten ve özellikle içsel karın kaslarının kuvvetlendirilmesi esasına dayanan bir sistemdir. Pilates egzersizlerinin amacı; karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip vücudumuzun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturmaktır.

Günümüzde Pilates pek çok fizyoterapist tarafından rehabilitasyon sürecinin bir parçası olarak kullanılmaktadır.Pilates’in en önemli özelliği, tüm vücudu esneterek omurların arasını açmasıdır. Böylelikle vücutta zamanla meydana gelen yığılmaları yok etmektedir. Pilates’ te kas yapısı bir bütün haline getirilir. Kilo veremesenizde ince görünürsünüz, dayanıklılığınız artar, metabolizmanız hızlanır.

 

Pilates Nedir?

Pilates sağlıklı yaşamak, zinde kalmak ve kişinin kendi vücudunun farkında olması için gerçekleştirdiği bir dizi hareketlerden meydana gelen bir çeşit felsefedir.

Pilates aslında bir spor değildir. Bir rehabilitasyon yöntemi olarak adlandırılabilir. Hatta pilates bir fizyoterapi yöntemi de denilebilir. Çünkü pilatesin asıl amacı kas ve iskelet sistemini desteklemek, koruyucu olmak ve bir sorun varsa gidermektir. Pilatesin boyun fıtığı, skolyoz, kifoz gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilimsel olarak sabittir. Birçok doktor ve fizyoterapist de tedaviyi destekleyici olarak pilatesi önerir. Sürekli yapılan pilates gerçekten iskelet ve kas sistemine ciddi anlamda olumlu katkılarda bulunur.

Pilates bundan yüz sene önce Joseph Pilates adında, çocukluğunu romatizma ve astımla geçirmiş bir adam tarafından geliştirildi.Pilatesin asıl amacının yatalak hastaların yattıkları yerden egzersizler yapabilmeleri, hareket edebilmeleri ve kaslarını güçlendirmelerini sağlamaktı. Pilates’in tanınması ise İngiltere’deki bir grip salgınında birçok kişinin ölmesi ama Pilates’in bu hareketleri öğrettiği insanların sağlıklı kalabilmesi oldu. İştebu diziler sayesinde bugün pilates birçok insanın hayatında önemli bir yere sahiptir.

Pilates devamlı ve düzenli şekilde yapılan hareketler dizisidir. Son dönemlerde pilates topuyla birlikte hareket çeşitleri oldukça artmış ve birçok yeni teknik eklenmiştir. Pilatesle birlikte fiziksel ve zihinsel zindelik birlikte yaşanır. Özellikle kasların kuvvetinin daimi olması sağlanır. Birçok defa kas sıkılaştırıcı özelliği de vardır. Ancak, pilatesin faydalarının kısa  vadede değil, orta ve uzun vadede gözüktüğünü unutmamak gerekir. Pilatesin yararları bir kere görüldükten sonra, pilates bırakılsa bile sonuçlar devam eder. Çünkü esneyen vücutta açılan omur aralıkları kolay kolay tekrar kapanmaz. Sonuç olarak pilates bir zayıflama aracı değildir. Pilatesin kendi içerisindeki hareket dinamiğinden kaynaklanarak bir zayıflama gerçekleşebilir. Mümkün olduğunca zayıflamak için başlanmamalıdır.

  • Pilates omurgayı dengeler. Omurların arasını açar ve vücut duruşunu şekillendirir.
  • Pilates hareketleri nefes ve dolaşım sistemi üzerinde etkilidir. İkisini de düzene sokar.
  • Kasları destekler. Kasları korur.
  • İyi bir antrenmandır. Esneklik sağlar ve dolayısıyla sakatlık riskini azaltır.
Nilfit
Promosyon
1 aylık
*yıllık üyelik kayıtlarında geçerli fiyat kampanyasıdır.
Fiyat66 tl.