FITNESS

FITNESS

660 kcal yakılır
60

dakika

Seviye: Normal
Katılımcı limiti
99 kişi
Eğitmenler

Fitness kelime anlamı olarak ruhsal ve bedensel iyi olmak demektir. Kasların tek tek aletli yada aletsiz çalıştırılmasıyla sıkılaştırılması ve güçlendirilmesi amaçlanır. Bu sporun vücut geliştirmeden iki farkı bulunur; öncelikle gelişmek için değil sağlık için yapılır. Ayrıca bir fitness antrenmanında kardiovasküler çalışma (yürümek, koşmak, pedal çevirmek, kürek çekmek gibi kalori harcatan ve zindelik sağlayıcı egzersizler) ağırlık çalışmasıyla birlikte yapılır. Bu nedenle kaslar fazla büyümez, sadece sıkılaşır ve estetik bir görünüm sağlar. Fitness sporu vücutta endorfin, östrojen veya testesteron hormonu salgılanmasını arttırıcı özelliğe sahiptir. Bu da kişinin kendisini psikolojik olarak daha iyi ve zinde hissetmesini sağlar. Vücudun forma girmesi de özgüveni arttırır. Metobolizmayı hızlandırır. Enerjiyi arttırır. Uykuyu düzenler. Psikolojik iyilişme sağlayarak stresten uzaklaştırır. Daha sağlıklı ve hızlı düşünmeyi sağlar. Kalp ve damar sistemini güçlendirir. Uzun dönemli fitness sporuyla uğraşanların kanser ve kalp krizine yakalanma riski, eskiye kıyasla düşer.

Nilfit
Promosyon
1 aylık
*yıllık üyelik kayıtlarında geçerli fiyat kampanyasıdır.
Fiyat66 tl.
Pazartesi-Cuma
07:00 - 23:00
Cumartesi
09:00-20:00
Pazar
09:00 - 18:00

Fitness Nedir?

Fitness, kelime anlamı olarak vücudun zinde olması, sağlıklı olması demektir. Birçok defa vücut geliştirme anlamını taşıyan Bodybuilding ile karıştırılır. Bunun nedeni ise iki sporu yapan kişinin de kas hacminde meydana gelen benzer değişikliktir. Ancak bu iki spor asla birbiriyle karıştırılmamalıdır. Teknik olarak birbirinden oldukça farklı sporlardır.

Fitness çeşitli spor dallarının birleşiminden oluşan karmaşık bir spordur. Aletli ve aletsiz yapılabilir.Kas geliştirme üzerine yoğunlaşan bir spor gibi algılansa da, fitness içerisinde hızlı veya yavaş tempo yürüme, koşma, kürek çekme, kardiyovasküler egzersizler, pedal çevirme, tırmanma gibi vücut sağlığı için ciddi anlamda olumlu yararlar sağlayan dallar içerir. Fitness yapan kişinin yaşam kalitesi artar ve dolayısıyla daha sağlıklı bir hayatın kapıları açılmış olunur.

Kalp ve damar sağlığını korumak, sağlıklı ve atletik bir vücut elde etmek adına heryıl binlerce kişi fitness’a başlar.  Birçok kişi fitness’ı bir yaşam biçimi olarak hayatına sokar. Yani mekan ve zaman farketmeksizin fitness’ı yaşamlarının merkezine koyar. Bu durum da fitness’ın birçok spor dalında da kullanılan egzersizleri içermesinden kaynaklanır. Fitness herkesin yapabileceği kadar basit ama bir o kadar da disiplin isteyen bir iştir.

Fitness vücut geliştirmedeki kadar kas hacminde artış sağlamasa da, yine de kasların estetik bir biçim almasını sağlayarak özellikle kadınlar için kurtarıcı olabilmektedir. Vücuttaki yağların kasa dönüşmesini sağlar. Ancak buradaki önemli nokta, fitness ile birlikte kas kütlesinde ciddi miktarda artış olmaz. Fitness var olan kasların sıkılaşmasını amaçlar. Sıkı kaslar, dayanıklılığı ve yanında da estetik bir görünümü getirir.

Fitness’a başlarken öncelikle zihinsel olarak hazır olmak gerekir. Çünkü fitness gerçek anlamda hayat değiştiren, yaşam kalitesini artıran sporlardandır. Bu iş ciddi anlamda yapılmak isteniyorsa, giyilecek kıayafetten ayakkabıya, ısınma hareketlerinden fitness çalışma programına kadar her şey özenle seçilmeli ve yapılmalıdır. Fitness da birçok spor gibi belli seviyeler içerir. Bir seviyeyi tamamlamadan yüksek bir seviyeye geçmek yarardan çok zarar getirir. Sabırlı ve kararlı bir şekilde ilerleyerek her seviyeye gereken ilgi gösterilmelidir.