CARDIO

CARDIO

750 kcal yakılır
45

dakika

Seviye: Normal
Katılımcı limiti
24
Eğitmenler

 

CARDIO VASKÜLER ALAN

Bu bölümde Koşu Bandı, Bisiklet, Arc Trainer, Cross Trainer ve Kürek makinaları bulunmaktadır. Sağlık koşullarınıza, ihtiyaçlarınıza ve daha sonra isteklerinize göre programlar belirlenir.

Bu programlardaki amaç kalp atım hızınızı arttırarak kondisyon kazanmak, yağ yakımı sistemini çalıştırmak ve formda kalmaktır.Bu alandaki çalışmalarınız fitness eğitmenlerinin kontrolü altında devam edecektir ve yardımcı olmaktadırlar. Eğitmenlerimiz ve üye danışmanlarımız her konuda sizlere yardımcı olacağız.

Nilfit
Promosyon
1 aylık
*yıllık üyelik kayıtlarında geçerli fiyat kampanyasıdır.
Fiyat66 tl.

Kardiyo Nedir?

Kalp ritmini artıran, nefes alışverişiniz yükselten koşma, yürüme, bisiklet sürme gibi sporların birçoğu aslında kordiyo egzersizidir. Ancak, kardiyo asıl olarak sistematik bir şekilde yağ yakmaktır. Yağ yakmanın temel prensibi yemek porsiyonlarını küçültmek (alınan kaloriyi azaltmak) ve hareketi artırmaktır (harcanan kaloriyi artırmak). Bu iki şekilde olabilir: ilki hafif tempo düzeyli kardiyo, ikincisi ise yüksek tempo aralıklı kardiyodur. Bu iki yöntem de vücutta yağların yakılmasını amaçlar. İşin sırrı kalp ve nefes ritmini ayarlamakta biter.

Hafif Tempo Düzeyli Kardiyo

Hafif tempo düzeyli kardiyoda sabit tempo vardır. Tempo değişmeksizin 45 dakika kadar sürebilir. Bu süre 60 dakikaya kadar da çıkabilir. Bu kardiyo egzersizinde de yine kalp atışının maksimum kalp atışının % 65’i civarında olması beklenir. Sabit hızla bisiklet sürmek de hafif tempo düzeyli kardiyoya iyi bir örnektir.

Hafif tempolu düzeyli kardiyo sporcuyu çok yormayan bir egzersizdir. Kasları yıpratmaz ve kas gelişimine destek olucu özelliği vardır. Ağırlık çalışması yapan kişiler için mutlaka tavsiye edilir. Aynı zamanda iyi bir stres atma aracıdır. Hafif tempoda koşarken sohbet edebilir, müzik dinleyebilir ve bu sayede yağ da yakabilirsiniz.

Hafif Tempo düzeyli kardiyonun dezavantajı ise kısa sürede beklenilen etkinin, yani kalori yakımının görülememesidir. Bu kardiyo tipinde ancak 40-50 dakika çalıştıktan sonra kalori harcanabilir. Sürekli olarak hafif tempoda koşmak bir süre sonra kondisyon sağlayacağı için, bir süre sonra bu süreler de az gelecek ve daha çok gerekecektir. Bu da aslında ciddi bir zaman kaybına yol açar. Birçok kişi hafif tempoda kondisyon kazandıktan sonra ağırlık yeleği giymeyi deniyor ya da daha efektif olarak yağ yakabileceği sporlara yönelebiliyor.

Yüksek Tempolu Aralıklı Kardiyo

Yüksek tempolu aralıklı kardiyo adından da anlaşılacağı gibi yüksek aktivitenin aralıklarla yapılması anlamına gelir. Örneğin 45 saniye depar ve ardından 90 saniye hafif koşu, ardından yine 45 saniye depar ve hafif koşu şeklinde ilerler. Bu egzersiz 20 dakika kadar yapılabilir. Kalp ritminin maksimum kalp ritminin % 80 – %85’i civarında olması gerekir.

Yüksek tempo aralıklı kardiyo kısa sürede kalori harcatması bakımından birçok defa hafif tempo düzeyli kardiyoya göre tercih edilebiliyor. Dikkatli yapılırsa bu antrenmanla 15-20 dakika içerisinde yağ yakmak kolaydır. Üstelikbu kardiyo antrenmanı metabolizmayı hızlandırıcıdır. Yani hızlanan metabolizmanız sayesinde gün içerisinde bile yağ yakmaya devam edersiniz.

Elbette bu kardiyo tipinin de bir dezavantajı var. Yüksek tempo aralıklı kardiyo gerçek anlamda güç isteyen bir iştir. 20 dakika boyunca bu tempoda olmayı kolay kolay herkes becerememektedir. Özellikle kardiyo antrenmalarına yeni başlayanların bu tempoyu kaldırabilmeleri kolay değildir.

İki kardiyo çeşidinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Bu nedenle bu iki kardiyo antrenmanından yalnızca birine tutunmak yerine, belli bir sistem içerisinde ikisinden de yararlanmakta fayda olduğu söylenir.  Ancak, özellikle sabahları kahvaltı etmeden önce kaslar bünyesindeki glikojen depolarını kaybettikleri için, hafif tempo kardiyo yapmak daha avantajlıdır. Bu sayede ortamdaki yağ asitleri kullanılacaktır. Yani aç karna yapılan hafif tempo kardiyo, tok karna yapılandan daha faydalı olacaktır.

Son olarak yağ yakmak ve kilo vermek için asıl önemli şeyin yiyecekler olduğu unutulmamalıdır.  Kardiyo yalnızca kilo vermeye yardımcı bir araçtır.