BOKS & ESCRIMA
  • Home
  • Classes
  • BOKS & ESCRIMA

BOKS & ESCRIMA

770 kcal yakılır
60

dakika

Seviye: Zor
Katılımcı limiti
19
Eğitmenler
Escrima Savunma Sanatı

Bursa Fitness Merkezinde – Escima

Escrima ve Filipin Boksu

 

“500 yılı aşkın geçmişe sahip olan Escrima savaş sanatı, öncelikle ateşsiz silahların kullanıldığı ve silahlarını düşüren savaşçıların boş ellerin etkili bir silaha dönüştüğü Filipin kökenli bir savaş sanatıdır.

Günümüzde ise Escrima, saldırganı etkisiz hale getirmek için günlük yaşantımızda  kullandığımız her türlü eşyanın (su şişesi, anahtar, kalem, cep telefonu) etkili bir araç hatta silah olarak kullanılması sağlayan tek savunma  sanatıdır. Escrima ile bıçak sopa kılıç eğitimi almakla kalmayıp bunları günümüzde kullandığımız modern objelere transfer etmeyi öğretir. Örneğin araba anahtarınızı bir bıçak gibi kullanmanızı sağlar. Alet bulamadığınız zamanlar da ise de Filipin Boksu ile çıplak el ile de klasik boksa göre çok daha etkili ve kısa tekniklerini kendinizi savunmayı hedefler. Escrima-Boks sizi ringe değil gerçek hayata hazırlar.”

 

bursa-fitness_escrima_tarihi.01

Escrima Tarihi

Escrima ve Tarihi

Filipinlilerin kendilerini korumak adına kullandıkları silahlı mücadele sanatı olan Escrima’nın bu denli ön plana çıkması ise 16. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Bu dönemde İspanyolların Filipin yerlilerinin bulunduğu bölgeleri işgal ettikten sonra burada her türlü silahın kullanmasını yasaklamışlardır. Filipin yerlileri ise birçok yerde Filipinlilerin gelenekse dansı olarak da isim yapmış olan Escrima tekniklerini kullanarak ayaklanmışlardır. Amerikan egemenliğinin gelmesinin sonrasında ise Filipinliler Dünya Savaşı’nda Japonya’ya karşı Escrima’nın etkinliğini kanıtlamış olur. Dünya Savaşı’nın sonra ermesinin ardından ise ülkede bulunan pek çok Escrima uzmanı buradan Amerika’ya taşındı. Bunun sonunda da dünyanın dört bir yanındaki kişiler Escrima dövüş sanatı tekniklerini öğrenme imkanına erişmeye başladı.

Rakibine karşı savunmasını silahsız bir şekilde yapmak isteyen insanlar için muazzam bir ikili sistem olan Escrima ile birlikte artık bu dövüş sanatına yeni başlayan kişiler bile öğrendikleri teknikler sayesinde karşılarına çıkabilecek her türlü potansiyel tehlikeleri gidermek adına dikkat, kuvvet ve tekniklerini olması gereken yerlerde ustaca ortaya koyabilecektir. Bu sayede de günlük yaşamlarında kendilerini daha öncesinde olmadığı kadar güvende hissetmeye başlayacaktır. Yapılacak olan derslerde insanlara dövüş sanatına dair olan taktik ve tekniklerin tamamı sopalar aracılığı ile öğretilmektedir. İnsanlar karşı karşıya kaldıkları tehlikeli durumlar karşısında ellerinde bulunan en basit eşyalar ile birlikte dahi kendilerini savunabilirler. Bu eşyalar şemsiye, anahtarlık gibi şeyler olabileceği gibi kıvrılmış bir gazete bile kişinin kendini savunmasını sağlayabilecektir.

Kendinizi Ruhen Hazırlamalısınız

Birçok dövüş tekniğinde önemli olan şey bu teknikleri kullanacak kişilerin gücüdür. Lakin Escrima da durum tam tersi şekildedir. Burada ilk olarak ön plana çıkan şey kendinizi korumak adına ruhen hazırlanmanızdır. Dikkatli ve kontrollü bir şekilde yapılacak saldırı, karşı tarafı etkisiz hale getirmenizi sağlayacaktır. Bu dövüş sanatı ile alakalı eğitim almaya başlamanız sonrasında aslında ilk olarak psikolojinizi eğiteceksiniz. Özellikle de çekingen yapıda bir insansanız, bu sanatın inceliklerini öğrenmeye başladıkça üzerinizdeki çekingenliği de atacaksınız. Diğer dövüşme sanatlarının aksine Escrima içerisinde savaş silahları ya da özel çalışmalar bulunmaz.

Kişiler kılıç, çift bıçak, jilet, sopa ve uzun sopalar kullanırlar. Doğru bir şekilde yapılacak olan eğitimlerin sonrasında artık karşınızdaki kişiyi o an elinizde bulunan her türlü alet ile yenme imkanına sahip olacaksınız. Çevrenizdeki bütün eşyaları birer silaha çevirme imkanına erişmeniz sayesinde diğer sporları yapan sporculara göre çok daha nitelikli bir hale gelmiş olacaksınız. Escrima sporunun diğer bir özelliği ise çıplak el tekniklerinin kullanılması olarak bilinir. Yapacağınız asgari hareket ile karşınızdaki kişiyi etkisiz hale getirmeyi başarırsınız. Alacağınız eğitim esnasında temel vuruş açıları, ayak teknikleri, karşıdan gelebilecek vuruşlara karşı bloklar, silahsızlandırma gibi birçok farklı teknik öğretilmektedir. Sizin bu aşamada yapmanız gereken şey her bir tekniği mümkün olan en iyi şekilde öğrenmek olmalıdır.

Düzenli olarak yapılacak tekrarlar sayesinde oldukça kısa bir süre içerisinde Escrima konusunda oldukça ciddi bir bilgiye erişecek ve rakibinizi kolaylıkla alt edebileceksiniz. Rakibinizin eline, koluna ve omuzlarına yapacağınız vuruşlar ile birlikte karşınızda kim olursa olsun onu alt etmeyi başaracaksınız. Derslerde gerekli olan teknikleri öğrenmenizin ardından ise artık günlük yaşantınızda size karşı yapılacak olan her türlü saldırıya karşı çevrenizde olan herhangi bir nesneyi oldukça etkili bir silaha dönüştüreceksiniz. Bu nesneleri kullanmanız sayesinde savunma anında kendinize zarar verme ihtimalini de oldukça düşük bir orana indirmeyi başarabilirsiniz. Ayrıca Escrima ile birlikte o anı çok daha iyi inceleyebilecek ve en mantıklı kararı vermeyi başaracaksınız.

bursa-fitness_escrima_bayanlara-koruma.01

Bursa Fitness Merkezinde – Bayanlar İçin Savunma Sanatı Escrima

WING CHUN&ESCRIMA ÖZEL DERS
Promosyon
1 Ay - 8 Ders
Bursa'da Wing Chun Kungfu ve Escirma eğitiminizde, profesyonel destek için Bursa Nilfit Eğitmenlerimizle birebir özel dersi deneyin. 45dk. tamamen kişiye özel çalışma yapılır. 0532 505 95 35 / mna@nilfit.com
Fiyat750,00 TL