BODY BUI

BODY BUI

900 kcal yakılır
60

dakika

Seviye: Çok Zor
Katılımcı limiti
19
Eğitmenler

AĞIRLIK ÇALIŞMALARI : Kasları ve eklemleri kuvvetlendirmeye yönelik ağırlık ekipmanlarıyla yapılan kuvvet çalışmalarıdır. İyi bir kalori harcama yoludur ve bazal metabolizmayı hızlandırır. Böylelikle kilo kontrolünü sağlamamıza, kas ve sinir sistemimizi çalıştırmamıza yardımcı olur. Ağırlık çalışmaları, Fitness rejiminin en önemli bölümünü oluşturur ve Kardio çalışmaları gibi vazgeçilmezdir.

 

Bodybuilding Nedir?

Bodybuilding tam anlamıyla kasların bilimsel temellere göre sistematik çalıştırılmasıyla vücudun estetik bir görünüme kavuşmasıdr. Sağlıklı yaşam felsefesini benimseyen spor dalları arasında yer edinmiştir.  Son dönemin en popüler sporları arasındadır. Kadın ya da erkek farketmeksizin tüm dünyada herkes tarafından ilgiyle karşılanmıştır. Bu spor belirli alet ve makinelerle yapılır. Vücuttaki yağların kasa dönüşmesini sağlayarak vücudu şekle sokar.  Kas kütlesi yağ kütlesinden daha çok yer tuttuğu için zamanla vücut irileşir ve estetik bir görünüm kazanır. Bodybuilding düzenli bir spor olduğu için vücudu zinde tutar, sporcuyu sağlıklı kılar.

Bodybuilding  yaparak:

  • Yağlar yakılır, kas hacmi artırılır. (Bodybuildingin en önemli özelliği vücudun istenilen bir yerinin istenildiği kadar geliştirilebilir olmasıdır. Yapılan egzersizler genel bir kas grubunu çalıştırabildiği gibi, lokal bir kas grubuna da yönelik olabilir. Elbette sonuç olarak tüm vücutta dengeli bir görünüm yaratmak önemlidir.)
  • Vücudun hareket yeteneği artar. Belli bir esneklik kazanılır.
  • Düzenli yapıldığı için belli bir kondisyon elde edilir, metabolizma verimliliği artar.
  • Kardiyovasküler sistem güçlenir
  • Kemikler güçlendirilir. Özellikle gelişme çağında boyun uzaması sağlanır.
  • Nefes alış verişi düzenlenir ve solunum kapasitesini artırılır.

Bodybuilding, yalnızca bir spor olarak yapılabildiği gibi, bir başka sporu yapan bir kişinin vücudunu yaptığı spor için daha faydalı hale getirmek için başvurabileceği bir yöntem olarak da kullanılabilir. Bu noktada atletizmin temelini oluşturur. Basketbol ve futbol gibi popüler spor dalları içerisinde de kısmen yer alır.

Bodybuilding birçok branşta olduğu gibi sabır ve kararlılık içeren bir spordur. Çünkü kaslar bir nevi hafızaları olan canlılara benzerler. Kasları bir anda çalıştırmak tehlikeli ve anlamsızdır. Kasları tıpkı bir çocuk gibi düşünen bodybuilding sporu, onları zaman içerisinde bilimsel yöntemler ışığında geliştirmeyi amaçlar. Kaslar büyüdükçe de gelişmeye devam ederler.  Bu yönden bakıldığında bodybuilding fiziksel olduğu kadar sporcuyu zihinsel yönden de geliştirir. Sabır, disiplin, çalışma hırsı, azim, kendine hakim olabilme gibi duygular ön plandadır.

Nilfit
Promosyon
1 aylık
*yıllık üyelik kayıtlarında geçerli fiyat kampanyasıdır.
Fiyat66 tl.